Każde okno połaciowe jest integralnym elementem dachu, dlatego powinno być szczelnie z nim połączone, a także odpowiednio ocieplone. Ważnym elementem zakupu okien dachowych jest wybór sprawdzonej i profesjonalnej ekipy dekarskiej, bo błędy montażowe są często przyczyną reklamacji.

Cieknące okno, przenikanie wiatru do wnętrza, niedomykające się skrzydło czy trudności z otwieraniem okna - wszystko to stanowi duży kłopot i najczęściej jest spowodowane nieprawidłowym montażem.

Dekarz może zamontować okna stosując tradycyjne materiały izolacyjne, wybrane rozwiązania systemowe lub kompletny system montażu rekomendowany przez producenta. Gotowe akcesoria montażowe poprawiają izolacyjność okna oraz usprawniają i przyśpieszają pracę dekarza. Są dostosowane do rozmiarów okna i wykonane z najwyższej jakości materiałów, ale trzeba je dokupić. Już na etapie zbierania ofert, warto zapytać, jaką metodę zastosuje wykonawca.

Do montażu okna połaciowego niezbędny jest kołnierz uszczelniający, który odprowadza wodę opadową poza obręb okna. Dobiera się go do rozmiaru okna oraz rodzaju pokrycia dachowego, a także ułożenia względem siebie okien na dachu.

Jak poprawnie zamontować okno w dachu1.Wokółokienna rama izolacyjna VELUX BDX
2.Wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa VELUX BFX
3.Kołnierz uszczelniający z aluminium
4.Wokółokienna paraizolacja VELUX BBX

Tradycyjne rozwiązanie

Prawidłowa instalacja okna to nie tylko montaż kołnierza uszczelniającego i osadzenie okna, ale odtworzenie wszystkich warstw konstrukcji dachu: izolacji przeciwwilgociowej, termicznej i paraizolacji, oraz połączenie ich z oknem. Docinanie folii oraz wełny mineralnej, a także łączenie jej z warstwami dachu wymaga dużej staranności wykonania i większego nakładu pracy, niż zastosowanie gotowych produktów oferowanych przez VELUX.

Zawsze do montażu okna niezbędny będzie kołnierz uszczelniający, dobrany do rodzaju pokrycia dachowego. Dostępne są rozwiązania dedykowane do pokryć falistych lub płaskich. Okna do poddaszy można montować w dachu pojedynczo lub w różnych zestawach, wtedy potrzebne są specjalne kołnierze umożliwiające ich estetyczne i szczelne połączenie. Gdy okna instalujemy bezpośrednio jedno nad drugim na etapie montażu warto zdecydować czy w przyszłości planujemy zastosowanie rolety zewnętrznej. Jeśli tak, trzeba zamówić kołnierz o szerszym rozstawie, w przeciwnym razie roleta nad dolnym oknem się nie zmieści.
Standardowe kołnierze a także zewnętrzne oblachowanie okna są przeważnie wykonane z aluminium w kolorze szarym, ale również z blach cynkowo-tytanowej lub miedzianej.

Zestaw izolacyjno-montażowy

Zamiast wełną mineralną, ościeżnicę można ocieplić ramą izolacyjną ze spienionego polietylenu. Przylega ona idealnie do okna zapobiegając powstawaniu mostków termicznych i wychładzaniu wnęki okiennej, a okno z nią osiąga lepszy o 0,1 W/(m²K) współczynnik izolacyjności termicznej U. Na jej narożnikach są kątowniki, które pozwalają precyzyjnie dokręcić ją do łat montażowych. Natomiast do szczelnego połączenia okna z papą lub folią dachową warto wykorzystać wokółokienną izolację przeciwwilgociową z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej. Harmonijkowy fartuch łatwo rozłożyć na ościeżnicy i przypiąć do łat montażowych. Jego górną część należy wprowadzić pod rynienkę odwadniającą. Zestaw izolacyjny BDX można kupić jako samodzielny produkt lub w zestawie z kołnierzem uszczelniający.

Rama izolacyjna BDX ze spienionego polietylenu idealnie przylega do ościeżnicy okna i zapobiega powstawaniu mostków termicznych. VELUX BDX 2000: rama BDX, BFX oraz rynienka odwadniająca

 

Wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej jest również elementem zestawu VELUX BDX 2000. Służy do szczelnego połączenia okien z folia dachowa lub papa

 

Wokółokienna paraizolacja BBX ze zintegrowanym profilem uszczelniającym służy do niezawodnego połączenia okna z izolacją przeciwwilgociową pomieszczenia. VELUX BBX 0000: folia z profilem, taśma i elementami montażowymi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kompletne rozwiązanie systemowe

Dodatkowo przy montażu okna można zastosować wokółokienną paroizolację BBX, wykonaną z mocnej folii nieprzepuszczającej wilgoci, służącą do szczelnego połączenia okna z izolacją przeciwwilgociową pomieszczenia.

Bez względu na to, którą metodę stosuje ekipa dekarska, gdy mamy wątpliwości czy okna zostały dobrze zamontowane, lepiej wezwać inspektora budowlanego, aby sprawdził poprawność wykonania przed odbiorem pracy od wykonawcy. Przy zakupie powyżej czterech okien firma VELUX oferuje bezpłatne szkolenie dekarzy na budowie lub sprawdzenie poprawności montażu.  

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem